HEARTCORE by Jano

 

(English below)

Cyklus HEARTCORE by Jano vznikl spontánně, když jsem zjistila, že několik přátel a rodinných příslušníků samovolně uchovává kolekce mých koláží ve tvaru srdce, kterými jsem mnoho let zdobila balicí papír na dárcích. Objevila jsem tak téma, které je velmi sdílné a informačně přístupné všem, bez rozdílu věku a pohlaví. Téma, které umožňuje širokou komunikační a výrazovou škálou a navíc má náboj slovní hříčky v samotném názvu cyklu, evokující hudební styl Hardcore (tedy „Tvrdé jádro“; přeneseně je výraz „Hardcore“ používán i jako výraz „hustý“ ). A slovní hříčky – ty mě zkrátka baví .

 

Přestože základem každé koláže jsou ručně „vytrhaná srdce“ (což je celkem „Hardcore“ ), jedná se o cyklus jemný a hravý. Ostatně HEARTCORE znamená „nitro srdce“ a kolekce tedy může zahrnout vše, co se týká lásky a vše, co máme rádi, či to, co naše srdce vyživuje. To kolekci naplňuje konceptuálním přesahem, sdělením a příběhem, který žijeme každý.

Kromě samotného motivu srdce a využití hry barev, ruční vytrhávání pravděpodobně přispělo k samovolnému vzniku sbírek srdcí z obalů dárků, neboť takto vytvořená srdce v sobě nesou energii úsilí vedoucího k vytvoření tvaru i samotného fyzického kontaktu rukou. A také jakousi „rebelii“ materiálu, neboť cílený tvar není možné zcela přesně ovládnout. A v tom je velké kouzlo.

Když jsem koláží vytvořila víc, napadlo mě, že by se mi líbilo nosit je na oblečení a odtud už byl jen krůček k projektu pro FLER. Vybrala jsem pro začátek jen několik koláží z celé kolekce. Samotné koláže jsou základem pro další grafickou úpravu a přípravu pro tisk, protože každý potištěný produkt má svá specifika a požadavky na tvar a vzhled koláže. Tato „srdeční záležitost“ mě nadchla natolik, že jsem své motivy začala používat nejen na textil, ale i na hrnky, placky, magnetky a zboží z papíru…a sestavila jsem i několik párů náušnic. Vznikl tak ucelený soubor HEARTCORE produktů, které mi dělají radost.

 

 

Konceptuální přesah, jsem využila v PROJEKTU 100 DNÍ #the100dayproject , kdy jsem po dobu 100 po sobě jdoucích dnů (každý den bez vynechání jediného) realizovala ruční vytrhání jednoho papírového srdíčka (najít v časopisech obrázek s tématem daného dne nebylo vždy úplně snadné). Následně jsem vytvořila aranž s motivem a vyfotila ji. Sdílela jsem to, co ten den potěšilo mé srdce…věci, které mám ráda, události, které mi udělaly radost, upozorňovala na přátele, kteří mě inspirují…Tento projekt mi krásně pomohl ukázat, co to vlastně znamená „ten můj HEARTCORE“,  že to nejsou pouze koláže tištěné na trička, ale že je to pohled na život. Že je tolik lidí a věcí kolem, díky nimž (a k nimž) pociťuji lásku.

Děkuji.

 

 

The cycle of collages (lately printed on textile) called HEARTCORE collection emerged spontaneously when I  realized that some of my friends and family members independently collected the hearts that I have put on gift-covers for decoration. Thus the theme revealed and it is opened and comprehensible to everyone, irrespective age or gender. As heart-core means something deeply inside the heart this theme allows a huge extent of topics and communication gamut. I employed this in conceptual project #the100dayproject showing through social media every day something that pleased me. The title HEARTCORE  is joyful and plays with the name of the music style hardcore. In spite of the fact that every collage is based on „the heart torn out“ it is a very tenter and playful cycle. The manual tearing out of the paper is probably the reason of a spontaneous birth of the gift-packing-heart collections. A heart made this way retains the energy of hand contact and tells a totally different story than a heart painted or made by scissors.