Art Nouveau Style

 

(English below)

Někdy stačí velmi jednoduchý motiv a celý interiér začne dýchat příběhem.

Pro malbu v této zrenovované chodbě s točitým schodištěm jsem zvolila decentní šedohnědý odstín, který se objevuje v nově položené dlažbě. Motiv kosatců byl velmi oblíbený v době secese a tím se moderní pojetí malby propojuje s dobou stavby domu a oživuje ducha té doby.

Zároveň jsem majiteli doporučila přetřít dřevěné obložení, které bylo původně nalakováno silnou vrstvou lesklého, transparentního laku a nekorespondovalo stylově s nostalgickým působením vinutí schodiště. Bílý nátěr mu připadal nepraktický, proto byla zvolena stejná barva, jakou jsem použila na malbu kosatců.

Původní světlovodné okénko jsem očistila od zaneseného emailu, který do skleněných tabulek vnikl při přetírání kovové mřížky.

Dále jsem ze sklepa vysvobodila starou židli, kterou už opravdu nebylo možné zachránit jinak než přetřením na bílo. Přezouvání je hned příjemnější.

Těchto pár detailů vytvořilo z původně čistě spojovacího prostoru nedílnou estetickou součást domu a zcela proměnilo pocit z chodby.

 

 

Sometimes a few odds help to refresh the whole feeling from the interier. Here I have used simple iris motive which reminds the time of art nouveau (the period of time when this house was built). The colour of the wall painting is chosen to be modest and in-tune of new paving.  The facing of the stairway walls was painted in the same colour. The old chair shunt in the cellar was renovated by white overlay. Those details brought impressive aesthetical atmosphere into this primarily functional   space.