Veronika Biskupová

Výstava pro konkrétní prostor vyžaduje brát v potaz jeho funkci. V případě Literární čajovny Skleněná louka, byl pro mě úkol o něco jednodušší, protože s touto čajovnou spolupracuji již mnoho let. A tak mi bylo potěšením vybrat pro toto místo kolekci obrazů Veroniky Biskupové.

 

 

Chtěla jsem zachytit průřez dosavadní tvorbou této energické ženy a krásné bytosti, která se rychle vyvíjí, protože velmi ráda experimentuje a objevuje nové postupy pro svůj vlastní vyjadřovací jazyk. Její doménou je tužová kresba a malba.

 

 

Bylo třeba sladit různé fáze Veroničiny tvorby tak, aby působily harmonicky i jako celek a vybrat náměty, které nebudou příliš strhávat pozornost, a přesto budou vibrovat prostorem s nabídkou k prozkoumání, inspirovat a motivovat k plnému prožívání drobných životních příhod.

 

 

Vznikl tak cyklus s až prázdninovou atmosférou a tématy od ranního vstávání, přes procházky s větrem v šatech, jízdu na motorce až po snové výjevy z ulic. Všechny obrazy však spojuje pro Veroniku typická láska a radost z tvorby, která obrazy prosycuje, její příjímání rozmanitosti, schopnost vidět krásu i v tom, co ostatní často pominou, kontrast mezi citlivou, něžnou vnímavostí a razancí zvolené techniky, až intimní otevřenost a především pak pozornost pro přítomný okamžik.

 

 

Děkuji za každé sdílení s touto velmi inspirující ženou. Všechna naše setkání jsou naplněna tvůrčím duchem, upřímnou cestou k podstatě a porozuměním.