#THE100DAYPROJECT 2017

 

Projekt vymyslel designér Michael Bierut pro své studenty na Yale School of Art a #THE100DAYPROJECT, je instagramová výzva výtvarnice Elle Luna všem kreativcům, aby se přidali k její myšlence a po dobu 100 dnů (letos počínaje dnem 4. 4. 2017) cokoliv tvořili a sdíleli přes sociální sítě.

 

 

Tento ročník jsem pro  #THE100DAYPROJECT zvolila koncept #100daysforserendipitybyJano, v němž tak trochu překvapuji i sama sebe… koncept téměř „na jedno vymáčknutí barvy z tuby“denně … řekla bych metaforicky (někdy to platí doslova). Obrazy tedy nejsou příliš propracované … i když mají v sobě příběh.

Nemám předem stanovený plán a reaguji na to, co se ten který den stalo. Proto se projekt jmenuje „SERENDIPITY “ (aneb Šťastná shoda okolností). Vytvářím tedy něco jako obrazový deník 🙂 A v obraze se odráží mé pocity.

Co s člověkem udělá pracovat na něčem 100 dní v kuse, bez ohledu na to, jaká je ten den konstelace, je rozhodně zajímavá zkušenost.

 

První polovinu projektu jsem „tajila“ že maluji jeden obraz. Ukrýt motivy, které se stále častěji přibližovaly a překrývaly, byl někdy oříšek. Celý proces zrodu prvního obrazu je zaznamenán zde.

 

 

 

Především díky velikonoční době z tohoto obrazu vnímám docela velkou sílu.

V druhé půli je již tajemství odhaleno, maluji druhý obraz a sledující mohou odhadovat, jak se obraz vyvíjí, což vnáší do projektu nový prvek.

 

Vše (včetně bližšího popisu, co je tématem každého motivu) je zaznamenáno na mém instagramovém profilu: https://www.instagram.com/janajano.art/

 

 

Loni jsem se rozhodla využít tuto příležitost k přiblížení konceptu svého projektu HEARTCORE by Jano a s označením #100heartsbyjano jsem každý z oněch 100 dní vytrhla jedno papírové srdce (najít vhodný obrázek v časopisech nebylo vždy snadné) a sdílela některou z běžných i nevšedních událostí, která mi ten konkrétní den udělala radost. Ke každému zachycení tohoto „potěšení nitra srdce“ jsem psala také blog
https://samizasebe.wordpress.com/category/autori/jana-jano/
a někdy mi zpracování tohoto záznamu zabralo až 2 hodiny…

….takže letos je to opravdu mnohem jednodušší. Ale sama jsem překvapená, jak se to vyvíjí a určitě podobný koncept zahrnu do dalších maleb, protože silné dny působí silně i v obraze. Vzniká také dílo mnohem komplikovanější a barevnější než většina mých výrazově minimalistických obrazů.